گروه مدیریت سیستم و بهره وری (مدیریت مهندسی)

هدف اصلی اين گروه آموزش و پژوهش در حوزه گسترده مهندسی سیستم­هاست. در بخش آموزش، گروه در پی تربيت سطوح متنوع متخصصینی است كه مي‌توانند با به­كارگيري روش‌هاي سيستماتيك و مدل‌سازی­هاي رياضي، منطقی و شبکه­ای، مسايل تحلیل، طراحی و اجرای سیستم­های مدرن و هوشمند تصميم‌گيري در سطح سازمان­هاي صنعتي و خدماتي و نیز در سطح مديريت كلان را بهتر و پویاتر بنمایند. ماهیت مهندسی سیستم­ها میان­رشته­ای بوده و فارغ­التحصیلان این رشته قادرند بر مبنای تفکر سیستمی و اصول تحلیل، طراحی و مدل­سازی سیستم­ها متناسب با نوع مسائل، سیستم­های مورد نظر را توسعه دهند. در بخش پژوهش، مهندسی سیستم­ها در پی طراحی سیستم­هایی است که با پیچیدگی معقول بتوانند تعامل بین کاربران و سیستم­ها را به حداکثر رسانده و تصمیم­سازی­ها را با توجه به معیارهای اقتصادی و فنی تسهیل نمایند. 

 هدف اين گروه تربيت كارشناسان و پژوهشگرانی است كه قادر باشند با یادگیری دروسی از قبیل برنامه‌ريزي تولید، كنترل توليد و موجودی­ها، كنترل كيفيت و طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي به تجزيه و تحليل سیستم­های تولیدی بپردازند.

 

در حال حاضر این گروه آموزشی دو گرایش مدیریت سیستم و بهره وری و مهندسی مالی را اداره می­کند. ویژگی­های گرایش­های مذکور به شرح زیر است:

مدیریت مهندسی

 طراحی این گرایش با هدف تربیت مدیران برای صنایع کشور انجام شده است. به­ گونه ­ای که این گرایش را می­توان چکیده مهندسی صنایع دانست که برای فارغ­ التحصیلان سایر رشته­ های فنی و مهندسی طراحی شده است تا ایشان بتوانند از طریق آشنایی و بکارگیری این فنون، بهره­ وری سازمان­های خود را ارتقاء بخشند.

اهم قابلیت­های متصور برای فارغ­ التحصیلان این دوره به شرح زیر است:

-        تصدی مدیریت واحدهای صنعتی

-        تجزیه و تحلیل مشکلات و نارسائی­های سیستمی و نیز بهره­ وری در مدیریت واحدهای صنعتی و ارائه طریق برای بهبود بهره ­وری و نیز مدیریت آن­ها با استفاده از روش­های کمی و نظام­گرا

-        انجام تحقیق و بررسی در زمینه ­ی روش­های مدیریت و بهبود این روش­ها با توجه به شرایط ایران

مهندسی مالی

هدف از ایجاد این دوره تربیت نیروهای تخصصی است که بتوانند مسائل مالی و سرمایه­ گذاری مؤسسات مختلف را تحلیل و راهکارهای مناسب را برای سودآوری آنها ارائه نمایند.

فارغ­ التحصیلان این گرایش در موسساتی نظیر بانک، بیمه، سرمایه ­گذاری­، بازار سهام و سایر موسسات مالی نقش­های کلیدی زیر را ایفاء می­ نمایند:

-        تعیین و انتخاب پروژه­های سرمایه ­گذاری و کاهش ریسک مالی

-        قیمت­ گذاری در بورس اوراق بهادار

-        مدیریت دارایی­ها و سرمایه­ گذاری­ها

-        طراحی ابزارهای مالی